Senior w podróży – jak podróżować w jesieni życia?

Starsze osoby często rezygnują z podróżowania. Uważają, że to już nie na ich siły. Zamykają się w domach i nie chcą podejmować żadnych aktywności. Chyba nie ma gorszego rozwiązania, na które można się zdecydować. Spora liczba wiosen na karku wcale nie musi oznaczać konieczności zamknięcia się w domu i rezygnacji z całej radości życia. Podróżowanie przy poziomie współczesnej technologii jest dla każdego!

Older Couple Walking Along Beach

Older Couple Walking Along Beach

Jeśli jesteś już na emeryturze, to możesz liczyć na całkiem spore zniżki w przypadku wielu środków transportu. Zatem podróżowanie jest znacznie tańsze, niż w przypadku osób młodych i pracujących. To pierwszy argument, który pokazuje, że można wybrać się na wycieczkę niewysokim kosztem.

W przypadku kupowania biletów na pociągi musisz zwrócić uwagę na fakt, że obecnie nie są własnością państwa, a kilku odrębnych spółek. Każda z nich ma swoje własne cenniki i honoruje nieco inne zniżki i rabaty. Możesz dopytać się o ceny biletów w każdej kasie na dworcach PKP lub przeczytać na ten temat w internecie. W końcu również niektóre starsze osoby chętnie korzystają z komputera.

Niezwykle ważną kwestią, o którą często martwią się starsze osoby jest komfort podróży. Nawet młodym osobom zdarzają się spuchnięte nogi po długim siedzeniu w jednym miejscu. Właśnie dlatego lepiej wybierać jazdę pociągiem, a nie autokarem. Po wagonie możesz sobie pospacerować i rozprostować nogi. W dużych składach znajduje się więcej niż jedna toaleta, a zatem nawet, gdy któraś się zepsuje, to i tak będzie można z jakiejś skorzystać. W autobusach rzadko w ogóle udostępnia się toaletę, nawet jeśli jest na pokładzie. Co prawda w nowocześniejszych autokarach już są, ale zdarza się, że nie dotrwają do końca trasy, bo zwyczajnie się zapychają. Wtedy musisz czekać aż kierowca zatrzyma się na postój.

Podróże samolotem również są dla Ciebie! Pamiętaj jednak, że warto wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem. Powinien stwierdzić czy nie cierpisz na problemy z krążeniem lub układem oddechowym. Jeśli wiesz, że mogłoby Ci się coś stać w trakcie lotu, to nie decyduj się na podróż za pośrednictwem samolotu. Pamiętaj, że w przestworzach nie będzie możliwości udzielenia Ci natychmiastowej pomocy – no chyba, że na pokładzie znajdzie się jakiś lekarz. Jak zachowywać się w samolocie, żeby było Ci komfortowo i wygodnie? Staraj się wstawać jak najczęściej, bo spuchnięte nogi to absolutnie nic przyjemnego. Ważną zaletą podróżowania za pośrednictwem samolotu jest szybkość takiej podróży.

Obawiasz się, że nie będziesz w stanie załatwić wszystkich spraw związanych z przelotem? Wystarczy zadzwonić na infolinię konkretnych linii lotniczych, a konsultanci wyjaśnią wszystkie niejasności. Współcześnie bez trudu można nabyć bilety lotnicze za pośrednictwem internetu. Jeśli nie potrafisz się nim dobrze posługiwać, to poproś o pomoc kogoś z rodziny. Duże lotniska starają się dbać o seniorów i znacznie ułatwiają im wszystkie procedury, które należy przejść podczas odprawy. Przykładowo starsza osoba nie musi zdejmować butów podczas kontroli, bo schylanie się mogłoby być dla niej bardzo niezdrowe. W obrębie dworców i lotnisk szukaj osób, które udzielają wszystkich niezbędnych informacji.

Zanim wybierzesz kierunek podróży, również skonsultuj się z lekarzem. Tropiki nie są dla każdego. A może sanatorium? To wcale nie jest takie złe rozwiązanie, bo w Polsce mamy przepiękne uzdrowiska. Na dodatek jeśli wybierzesz się do swojego lekarza rodzinnego i poprosisz o skierowanie, to później będziesz mógł liczyć na bardzo dużą zniżkę.

Starsze osoby bez problemu mogą podróżować, zwłaszcza jeśli cieszą się dobrym zdrowiem. Nie warto zamykać się w domu i rezygnować z radości życia!

 

Dziękujemy portalowi Planaxy.com za współpracę merytoryczną

 

 
 

Katagoria: porady na weekend lub wakacje
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 9918  razy.