Rowerzysto: nie zapomnij o odblaskach na rower!

Prawie każdy lubi jeździć rowerem. Jest to bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Z roku na rok rowerzystów przybywa. Przepisy nakładają na każdego posiadacza dwóch kółek obowiązek zamontowania lampek (przedniej i tylnej) na pojeździe. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo i zaopatrzyć się również w elementy odblaskowe, które można umieścić na rowerze. Sugerujemy co warto kupić i zamocować na swoim bicyklu, aby stać się widocznym na drodze.

 

Statystyki policyjne

Niestety z roku na rok rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Już od pięciu lat policja w Polsce odnotowuje taki tragiczny trend. W 2013 roku wypadków takich było ponad dwanaście i pół tysiąca, a już w 2014 ponad czternaście tysięcy. Podsumowując rok 2014 rowerzyści uczestniczyli w blisko pięciu tysiącach wypadków drogowych, w których zginęło blisko trzysta osób – prawie wszyscy byli użytkownikami jednośladów. Ponadto cztery tysiące dwustu siedemdziesięciu rowerzystów zostało rannych.

 

Widoczność na drodze to bezpieczeństwo

Pomimo ciągłej edukacji w mediach i łatwości dostępności elementów odblaskowych Widoczność rowerzystów pozostawia nadal wiele do życzenia. Hasło „Widoczny oznacza bezpieczny” jest bardzo trafne i prawdziwe. W warunkach ograniczonej widoczności użytkownik dwóch kółek może zostać zauważony przez kierującego pojazdem mechanicznym z odległości trzydziestu, a w skrajnych przypadkach nawet tylko dziesięciu metrów. Taki dystans nie pozostawia właściwie żadnej możliwości na manewr wymijający, aby uniknąć wypadku. – Elementy odblaskowe zamocowane na rowerze oraz samym rowerzyście gwarantują jego widzialność przez innych uczestników ruchu drogowego z odległości co najmniej stu pięćdziesięciu metrów w warunkach niedostatecznej widoczności. Dzięki temu zacznie poprawia się bezpieczeństwo rowerzysty. – przekonuje Aneta Niciak z firmy KandoPlus.

 

Elementy odblaskowe idealne na rower

W sprzedaży jest wiele łatwo dostępnych i niedrogich odblasków przeznaczonych typowo dla rowerzystów. Fani jednośladów mogą wybierać pośród kamizelek i szelek odblaskowych, opasek na ręce i nogi, klipsów na nogawki, a także kulek i patyczków odblaskowych na szprychy, naklejek na rower, saszetek LED na klucze lub telefon, sakw odblaskowych, czy wodoodpornych pokrowców na plecaki.

Każdy, kto jeździ rowerem, niezależnie do tego, czy na co dzień, czy tylko w weekendy powinien się wyposażyć w elementy odblaskowe. Dzięki nim będzie bardziej widoczny na drodze, a zatem bezpieczniejszy.

 

Zdjęcie: flick.com

 
 

Katagoria: porady na weekend lub wakacje
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1858  razy.