Kolarzówka czy rower górski?

Aby jazda na rowerze sprawiała nam przyjemność, powinniśmy wybrać model jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb – wymiarów ciała i zastosowań, do których będziemy potrzebowali roweru. Teoretycznie to stwierdzenie jest dość oczywiste, w praktyce jednak bardzo wiele osób decyduje się na zakup konkretnego modelu roweru w sposób bardzo przypadkowy.

 

Często decydujemy się na zakup roweru, który akurat jest modny, popularny w naszym otoczeniu lub który możemy zamówić po okazyjnej cenie. Może być to poważnym błędem – źle dobrany rower może sprawić, że będziemy się męczyć jazdą, zrazimy do niej, czy nabawimy się kontuzji.

 

Nie tylko moda

Moda na określone rowery zmienia się co kilka lat. Kiedyś bardzo modne były rowery górskie, potem prawdziwy hit stanowiły rowery BMX. Obecnie powraca moda na rowery miejskie. Jednak to, co obecnie jest modne, nie powinno stanowić dla nas kluczowego czynnika przesądzającego o zakupie konkretnego modelu roweru. Powinniśmy się raczej dobrze zastanowić, do czego będziemy wykorzystywać rower. W przeciwnym wypadku próba wjechania rowerem miejskim na górzysty teren zakończy się kontuzją, a wyprawa turystyczna na rowerze typu BMX niepowodzeniem. Z tego powodu nie ulegajmy modom – przemyślmy dobrze, w jakim celu kupujemy rower i czy jego funkcje będą dla nas optymalne. Rowery – tak samo jak samochody – projektowane są z myślą o konkretnych zastosowaniach. Kolarzówki czy rowery poziome możemy porównać do aut sportowych, rowery górskie do aut terenowych, a rowery miejskie do zwykłych aut osobowych.

 

Rowery górskie

Możemy wyróżnić dwa rodzaje rowerów górskich: MTB – mountain bike i ATB – all terrain bike. Rowery górskie jeszcze nie tak dawno cieszyły się ogromną popularnością. Zalecano ich zakup praktycznie wszystkim. Podkreślano ich dużą uniwersalność – wskazywano na to, że są one w stanie wjechać praktycznie na każdą nawierzchnię. Dobry rower górski faktycznie jest w stanie radzić sobie na bardzo różnych rodzajach podłoża: na kamieniach, śniegu, błocie, poradzi sobie również na zwykłym asfalcie. Niestety, nie jest to rower tak uniwersalny, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, można na nim jeździć po zwykłym asfalcie, jednak musimy liczyć się z tym, że opony w tym rowerze będą stawiały o wiele większy opór niż w przypadku na przykład kolarzówki czy roweru trekkingowego. Co prawda, opony zawsze można wymienić, tylko że ma to mało sensu, w przypadku gdy możemy po prostu od razu kupić model dostosowany do powierzchni, po której chcemy najczęściej jeździć. Jeśli jest to asfalt – rower górski nie będzie nam potrzebny.

Rower górski ma także inne wady: nie można na nim zamontować pełnych błotników czy bagażnika. Ze względu na budowę ramy komfort jazdy jest na nim mniejszy niż w przypadku rowerów miejskich czy turystycznych.

 

Kolarzówka

Inaczej nazywana jest rowerem szosowym. To szybki rower przeznaczony głównie do jazdy po utwardzanej nawierzchni. Bez wątpienia, ma on wiele zalet: jest szybki, lekki i zwinny. Doskonale nadaje się on dla wszystkich, którzy lubią rozwijać duże prędkości i wyciągać na rowerze ostatnie poty ze swojego organizmu. Tego rodzaju rower wyposażony jest w bardzo duże koła i bardzo cienkie opony, niemalże niewidoczny bieżnik.

On także nie jest rowerem uniwersalnym. Wręcz przeciwnie, jest jeszcze mniej uniwersalny niż rower górski. Nadaje się on konkretnie dla osób, które chcą jeździć po asfalcie i osiągać na nim jak największe prędkości. Należy pamiętać o tym, że w tym typie producenci uczynili wszystko, by jazda na asfalcie była jak najszybsza – niestety, w dużym mierze odbywa się to kosztem naszej wygody. Jeśli zdecydujemy się na zakup kolarzówki, będziemy musieli liczyć się z tym, że nasz komfort jazdy będzie bardzo niski.

 

Rowery miejskie

Rowery miejskie to praktyczne i wygodne rowery do jazdy po mieście. Nie nadają się one do jazdy po górzystych terenach i różnych nawierzchniach, stosunkowo duża waga sprawia, że nie nadają się do bardzo szybkiej jazdy, jednak mają sporo zalet. Obecna moda na rowery miejskie ma swój głęboki sens. Większość z nas wcale nie potrzebuje jeździć po górach, ani osiągać zawrotnych prędkości – chce po prostu wygodnego roweru, na którym będzie bez problemów poruszać się po swoim mieście, na przykład dojeżdżając do pracy czy szkoły. Do takich celów rowery miejskie są wręcz idealne.

 

Rowery BMX

Rowery BMX to bardzo wyspecjalizowane rowery, które raczej nie przydadzą nam się podczas dłuższych wypadów. Zostały one zaprojektowane w jednym konkretnym celu – do skakania i robienia trików. Kiedy pojawiły się w Polsce, od razu zapanowała na nie duża moda szczególnie wśród osób młodych. Bardzo szybko jednak przekonano się, że są one zupełnie niepraktyczne podczas normalnej jazdy.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z rodzajów rowerów jest najlepszy. Każdy z nich ma zupełnie inną funkcję i zastosowanie. Dlatego też nie ulegajmy modom, zanim zamówimy rower, zastanówmy się dobrze, do czego będziemy go potrzebowali, aby wybrać model, który będzie służył nam jak najlepiej.

 
 

Katagoria: porady na weekend lub wakacje
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3552  razy.