Aquapark, czyli cała rodzina w wodzie

Baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi, a dla rodziców – sauny i hydromasaże. W aquaparku każdy może znaleźć coś dla siebie, dlatego warto zaplanować tam wspólny rodzinny wypad.

 

Dzieci najbardziej kochają plażę i wodę – nie zawsze jednak da się wytłumaczyć czterolatkowi, że tak, pojedziemy nad morze, ale dopiero za kilka miesięcy. Na szczęście, gdy za oknem śnieg i plucha, miłym wspomnieniem wakacji może być wspólne wyjście do parku wodnego, tym bardziej, że wiele obiektów ma zniżki na bilety rodzinne.

aquapark-1

Najlepiej, jeśli pojedziemy w większym gronie – np. zabierzemy ze sobą dziadków, wówczas będzie można wymieniać się opieką nad dziećmi. Wyprawienie całej gromadki wymaga nieco zachodu, ale warto – zabawa jest gwarantowana. Nie możemy tylko zapomnieć strojów kąpielowych, mydła w płynie, ręczników, a najmłodsze dzieci muszą mieć pieluchomajtki. Wybierając aquapark, szukajmy takiego, który ma ozonowana wodę – bezpieczną dla skóry maluchów.

W aquaparku oczywiście są ratownicy, jednak w brodziku, w otoczeniu gumowych kaczuszek i parasoli wodnych, dzieciaki muszą pluskać się pod okiem opiekuna. Temperatura wody jest tu wyższa – wynosi 30-34 stopnie. Niektóre parki proponują też zajęcia dla najmłodszych, podczas których dzieci oswajają się z wodą w grupie. Każdemu z nich towarzyszy rodzic, a zajęcia prowadzi instruktor. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może być wymagane zaświadczenie od pediatry. Dla starszych dzieci w aquaparku organizowane są wodne animacje: kontrolowane skoki do wody, zjazdy na zjeżdżalni, wyścigi dla małych mistrzów pływania, konkursy dla poszukiwaczy skarbów itp. Niektóre ośrodki  prowadzą też zajęcia, na których można poznać techniki zachowania równowagi w wodzie w bezruchu, co uczy opanowania i wzmacnia psychikę. Nastolatki na pewno chętnie skorzystają z basenu sportowego, z kilkoma torami, gdzie temperatura wody jest obniżona, aby sprzyjać wzmożonemu wysiłkowi. Atrakcją dla nich będą też na pewno zjeżdżalnie, które mogą mieć nawet 60 m.

Młode mamy docenią gimnastykę w wodzie, która pozwala się odprężyć po trudach opieki nad niemowlakiem i wrócić do formy po ciąży. Rodzice, którzy mają już wypracowaną dobrą kondycję, mogą skorzystać z zajęć aqua fitness: trening interwałowy czy obwodowy działają intensywniej, bo przez dodatkowy opór wody jeszcze silniej wzmacniają mięśnie i zwiększają wydolność układów oddechowego i krążenia. Podczas niektórych ćwiczeń używa się nakostników i rękawic, co wymaga zwielokrotnienia wysiłku.

 

aquapark-fitness

 

Ciekawą opcją dla dziadków będzie water trekking, który umożliwia spalanie kalorii podczas zajęć aerobowych w wodzie. Na dnie basenu znajduje się bieżnia, a naturalny opór wody odciąża stawy, dzięki czemu taki trening jest bezpieczny dla seniorów. Woda masuje, pomaga rozładować stres, więc poprawia nastrój, a jednocześnie wymaga zachowania równowagi. Dzięki niej zachowujemy dobrą koordynację ruchową i giętkość ciała.

Zmęczone mięśnie rozluźnią bicze wodne i hydromasaże, które niegdyś dostępne były jedynie w sanatoriach, a teraz mogą z nich korzystać wszyscy, szczególnie ci, którzy pracują w pozycji stojącej lub siedzącej, jak i osoby cierpiące z powodu zwyrodnienia stawów.

Weekendowa wyprawa do aquaparku to pewniak, bo wśród wielu atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie. Od bobasa po dziadka – rodzina będzie na pewno zadowolona.

aquapark-sng

 

 
 

Katagoria: porady na weekend lub wakacje
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2711  razy.