Deskorolka: profesjonalna pasja

Skateboarding to pasja, która wymaga profesjonalnego sprzętu. Niestety, jego wybór może początkującym sprawić pewne problemy. Podpowiadamy więc, jak ich uniknąć.

 

Minęły już czasy, kiedy skateboarding był uważany za zabawę dla nastolatków. To dziś coś więcej niż subkultura młodzieżowa i nikt nie podważa tego, jak dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma ten rodzaj aktywności. Podobnie jak inne dyscypliny, rozwija charakter i kondycję, a jego specyfika pomaga też w kształtowaniu równowagi. Nic więc dziwnego, że coraz rzadziej słyszy się stereotypowe opinie utożsamiające skaterów z chuliganami, a w wielu miejscowościach budowa skateparków finansowana jest z publicznych pieniędzy.

jump on skateboard

Rozwój sprawności fizycznej i inne zalety tego sportu staną się jednak naszym udziałem jedynie wtedy, gdy prawidłowo dobierzemy sprzęt. Tanie deskorolki z supermarketu na pewno nie zdadzą egzaminu – szczególnie w przypadku tych, którzy dotąd na żadnej nie jeździli. Jeśli więc na najtańszy sprzęt nie warto zwracać uwagi, to jaką deskorolkę wybrać? Które jej cechy będą najważniejsze dla początkującego skatera? I, co najważniejsze, gdzie wybrać się na zakupy?

 

Blat i grip

Blat to najważniejszy element każdej deskorolki. Niezorientowanym wyjaśniamy, że pod tą nazwą kryje się właśnie deska, na której skater staje i do której przymocowuje się tracki wraz z kołami. Dobre blaty zbudowane są przynajmniej z siedmiu warstw drewna, przy czym uznani producenci stosują wyłącznie klon kanadyjski. Zdarza się, że blaty produkowane są z domieszką karbonu lub kevlaru, ale takie modele adresowane są do doświadczonych riderów. Szerokość blatu uzależniona jest od rozmiaru nogi użytkownika i jego preferencji (preferujemy jazdę na streecie czy vercie?). Warto więc przed zakupem przymierzyć deskę.

Ważnym elementem deskorolki jest też blat, czyli warstwa szorstkiego papieru przyklejanego na górną stronę blatu. Zapewnia on butom przyczepność, dzięki czemu możliwe staje się wykonywanie tricków. Najlepiej wybierać modele markowych firm, bo posiadają mocniejszy klej.

 

Tracki i kółka

Częścią łączącą blat z deską są tracki. To właśnie one narażone są na największe obciążenie. Należy więc unikać najtańszych, wykonanych z niezbyt solidnych stopów modeli – pamiętajmy, że bezpośrednio wpływają one na bezpieczeństwo użytkowników deskorolek. Dobre, dostosowane do potrzeb początkujących skaterów tracki kupimy za około 100 złotych. Przy wyborze sprzętu zwróćmy uwagę na ofertę rekomendowanych markowych firm. Jeśli nie lubimy drgań powstających przy wykonywaniu tricków, warto też wyposażyć się w tłumiące podkładki. Ich zakup to koszt rzędu kilkunastu złotych.

Przy intensywnej jeździe na ulicy kółka mogą szybko się zużywać, zatem powinniśmy przygotować się na ich częste wymiany. Rozmiar kółek to kwestia indywidualnych przyzwyczajeń, podobnie zresztą jak ich twardość. Początkujący najlepiej zrobią wybierając modele o średniej twardości (odpowiednia wartość to 98A) i takim rozmiarze (dobrze sprawdzą się kółka o średnicy 51-52 mm).

 

Gdzie kupić

Jak już wspomnieliśmy, zakupy w markecie nie będą najlepszym pomysłem. Zapłacimy wprawdzie mniej, ale kupiona tam deska może nie wytrzymać nawet jednego treningu. W poszukiwaniu dobrej deski warto wybrać się do profesjonalnego skateshopu, gdzie nie tylko znajdziemy dobrze wykonane deskorolki, ale też będziemy mogli skorzystać z rad doświadczonego sprzedawcy. A jeśli nie możemy pozwolić sobie na wizytę, skorzystajmy z opcji e-zakupów, w razie wątpliwości kontaktując się ze sprzedawcą mailowo.

 

Zapraszamy do sklepu www.360sklep.pl

 

 
 

Katagoria: porady dla sportowców
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2390  razy.