Czym jest ostre koło i dlaczego ma tylu zwolenników?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się rowery typu ostre koło. Czym wyróżniają się one na tle zwykłych rowerów miejskich i kiedy sprawdzą się najlepiej?

 

Ostre koło to nazwa odnosząca się do bezpośredniego przeniesienia napędu w rowerze. Takie modele nie są wyposażone w wolnobieg, jako że piasta tylnego koła jest połączona z pedałami na sztywno. Takie rozwiązanie konstrukcyjne używane było w rowerach przed laty, ale obecnie znów powróciły one do łask.

Ostre koło używane jest między innymi w rowerach torowych oraz w wybranych rowerach szosowych, również coraz częściej spotykane jest ono w rowerach miejskich, które można kupić w wielu wariantach w dobrych sklepach rowerowych.

Konstrukcja rowery typu ostre koło bez wolnobiegu powoduje, że podczas jazdy przez cały czas konieczne jest pedałowanie. Takie rozwiązanie nie jest stosowane we współczesnych rowerach, dlatego też podczas jazdy trzeba uważać, zwłaszcza wtedy, gdy zjeżdża się ze wzniesień. Również rowery te posiadają tylko jedno przełożenie, czyli są wyposażone w jedno koło łańcuchowe na korbie i drugie na tylnej piaście, co może sprawiać trudności w jeździe na nierównym terenie.

Dzisiaj rowery typu ostre koło są coraz bardziej popularne. Doceniane są między innymi za swój atrakcyjny design nawiązujący do stylu retro, a także na łatwą eksploatację, ponieważ nie wymagają dodatkowych prac serwisowych.

To powoduje, że rowery te są również bardziej niezawodne, ponieważ jest w nich mniej części do zepsucia się. Brak dodatkowych części przekłada się też na ciężar roweru – jest on lżejszy od tych, które posiadają więcej przełożeń.

Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję rowery typu ostre koło nie nadają się dla każdego. Przede wszystkim rekomendowane są dla rowerowych minimalistów, którzy szukają roweru łatwego w obsłudze, lekkiego i niezawodnego. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy, gdy planuje się podróżowanie po zróżnicowanym terenie, pełnym wzniesień, rower ten nie będzie tak wygodny i bezpieczny.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o kondycję
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 1 rok temu.
Publikacja była czytana: 1030  razy.