Rodzaje piłek w sporcie

Istnieją setki dyscyplin sportowych – jedne opierają się na grze zespołowej, inne są bazują na naciąganiu ludzkich możliwości do granic. Bez względu na jej rodzaj, każda z nich potrafi generować emocje zarówno u zawodników, jak i fanów.

 

Amatorskie uprawianie sportu ma przede wszystkim zachować nas w dobrym zdrowiu i podtrzymywać kondycję, a zawodowe porywać miłośników fizycznych zmagań i dostarczać rozrywki.

Istnieją setki dyscyplin sportowych – jedne opierają się na grze zespołowej, inne są bazują na naciąganiu ludzkich możliwości do granic. Bez względu na jej rodzaj, każda z nich potrafi generować emocje zarówno u zawodników, jak i fanów. Amatorskie uprawianie sportu ma przede wszystkim zachować nas w dobrym zdrowiu i podtrzymywać kondycję, a zawodowe porywać miłośników fizycznych zmagań i dostarczać rozrywki.

W wielu dyscyplinach najistotniejszym elementem jest piłka, którą trzeba odpowiednio poprowadzić, naddać jej kierunek i w końcu zdobyć upragniony punkt.

Historia niektórych gier sięga korzeniami bardzo głęboko. Piłka nożna, dziś kochana w Ameryce Południowej i Europie, tak naprawdę narodziła się w starożytnych Chinach. Grano w nią już 2300 lat temu, choć oczywiście miała wówczas inną formę niż ta, którą znamy dzisiaj. Co ciekawe, podobne gry doczekały się także swoich odpowiedników w niemal każdym zakątku świata. Kopanie piłki (a raczej uszytego ze skóry zwierząt worka) było popularne także wśród Eskimosów, starożytnych Rzymian i Greków.

Pierwsze piłki tenisowe pojawiły się w średniowieczu, kiedy to powstała pierwotna wersja tenisa, wtedy jeszcze bardzo ubogiego.

Początkowo była to rozrywka rozpowszechniona wyłącznie wśród europejskich mnichów i była pewną formą rozrywki w czasie wolnym. Podczas gry nie używano żadnych innych akcesoriów, a ówczesną piłkę tenisową odbijano po prostu otwartą dłonią. Później zaczęto chronić ręce specjalnymi, grubymi rękawicami. Dopiero kilkaset lat później dość niewygodne i ograniczające swobodę ruchów rękawice zastąpiono rakietami tenisowymi, które wytwarzano z litego drewna, zaś naciągi były robione ze zwierzęcych jelit. Taka rakieta nie miała zbyt dużej trwałości, biorąc zwłaszcza pod uwagę fakt, że pierwsze z piłek tenisowych były wykonywane z drewna. Takie piłki były ciężkie i nie sprężynowały w taki sposób, jak dzisiejsze.

Znacznie młodszą odmianą tenisa ziemnego jest tenis stołowy, znany bardzo dobrze pod nazwą ping-pong. Ta dyscyplina sportowa narodziła się dopiero w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Sport pojawił się w Anglii i dość szybko zdobył serca tamtejszej arystokracji. A skąd ta niecodzienna nazwa? Zastrzegł ją w 1901 roku angielski producent sprzętu i piłek tenisowych, któremu charakterystyczny dźwięk odbijanej piłeczki ułożył się właśnie w te słowa.

Piłki tenisowe w obu wspomnianych dyscyplinach różnią się między sobą diametralnie. Mimo, iż obie dyscypliny zawierają w sobie nazwę „tenis”, to jednak tenis ziemny i stołowy wymagają innego sprzętu. Piłeczki pingpongowe są lekkie, małe i wykonane z plastiku – są stworzone do obijania od gładkich powierzchni. Budowa piłki do tenisa ziemnego jest bardziej skomplikowana. Taka piłka składa się z dwóch połączony połówek kauczuku wulkanizowanego. Po złączeniu, piłka zostaje pokryta warstwą dobrej jakości filcu i włókna sztucznego. Dzięki temu piłeczka jest sprężysta, a jednocześnie bardzo wytrzymała na dużą siłę uderzenia. A skąd wzięła się charakterystyczna, zielono żółta, jaskrawa barwa? Odgórne ustalenie barwy piłeczki pochodzi z 1972 roku, a dobór barwy był wytłumaczony lepszą jej widocznością dla widzów przed telewizorami. Wcześniej w użyciu były piłki tenisowe w białym, a nawet czarnym kolorze.

pilki-tenisowe-WILSON-AUSTRALIAN-OPEN

Warto wspomnieć, że istnieją trzy rodzaje piłeczek, które są dedykowane dzieciom: zielone (dość wolne), pomarańczowe (wolniejsze) oraz piłeczki czerwone, które są najwolniejsze i są wykonane z gąbki. Ostatni rodzaj piłek jest przeznaczony dla maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.

 

Materiał opracowano we współpracy ze SportClub.com.pl
 
 

Katagoria: Aktualności
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1964  razy.